|
Valparna växer så det knakar! Det är lite tidigt att ställa upp dem på bordet. Men de har sett så himla stabila och stadiga ut på golvet så vi gjorde ett försök. Jag är glatt överraskad över jämnheten i den här kullen och att dom är så balanserade.
För att se allas bilder, gå in här under albumet "Standing & Portraits D-litter" >>
0 Comments
Nu har de små liven hunnit bli två veckor gamla. Ögonen har öppnats och helt plötsligt tittar det fram nya små personligheter.
Se allas porträtt här>> Nu är valpisarna 5 dagar och de växer så det knakar. De blir också bara sötare och sötare! Vill ni se alla foton för D-kullen så gör ni det här>> och vill ni se blandade valpbilder från uppväxten så hamnar de i det här albumet Puppy Photos.
Nu har alla valpar fått sina egna små arbetsnamn i valplådan. Vill ni se dem och bilderna så gör ni det under D-kullen, albumet Standing & Portraits
Äntligen är dom här, de efterlängtade små valparna.
13st totalt men tyvärr var 2 små pojkar inte i livet när de valde att komma ut. Men vi har 8st tikar och 3st hanar i valplådan och de är fulla av liv, starka och pigga! Vi har gått igenom valparna och i dagsläget ser alla "korrekta ut", dvs inga fysiska avvikelser så som kroksvans, gomspalt osv. Alla har ridgear och alla är svartnosta med mask, alla har vita bröstfläckar och några har även vita små tår. Liva var såklart trött efter valpningen men hon mår bra! Hon pysslar med de små och är lugn och trygg. Glad, trött och tacksam i dagsläget :) Nu har vi kommit till dygn 54 i Livas dräktighet. Hon mår bra men är trött. Trött och hungrig.
Nu går vi in i sista dräktighetsveckan och vi hoppas på några härligt lugna dagar som ändå får gå rätt fort. Nu är vi väldigt nyfikna på vilka som gömmer sig där inne :) Liva mår bra och växer så det knakar! Dygn 43 och nu är det bara 3 veckor kvar. Dagarna är lite svalare men fortfarande lite för varma tycker hon. Däremot de magiska sommarkvällarna som vi har nu, dom njuter vi av!
Dag 24 efter första parning, lite tidigare än jag brukar göra ultraljud. Men det visade sig vara en bra dag att åka till Sundbybergs Veterinärpraktik.
Liva är klart och tydligt dräktig! Vi hade det på känn, men det är alltid lika roligt att få se de små bubblorna som bekräftar känslan. Som vi längtar till sensommaren och att få ha valpar hemma igen! We had the most amazing days together with Jussi and Liva. They truly liked each other and Jussi was such a gentleman. So now we keep our fingers for a bunch of puppies in the end of the summer.
More picture from the date! If you are interested in this combination - you're more than welcome to contact us! ......................................... Vi har haft ett par fantastiska dagar tillsammans med Jussi och Liva. Det är ljuvligt att se två hundar tycka så mycket om varandra, inte bara hormoner som spelade in här. Jussi var en sann gentleman och full av bus och lek! Så nu hoppas vi på ett gäng valpar i slutet av sommaren. Här finns fler bilder från deras date! Om ni är intresserade av den här kombinationen så är ni varmt välkomna att höra av er! Som vi väntat och längtat och nu äntligen har Liva börjat löpa!
Nu laddar vi för att besöka Jussi om några veckor! |
AuthorWrite something about yourself. No need to be fancy, just an overview. Archives
September 2025
Categories |